Objednávky doručujeme do Packety / 3,80€

Som Henry a toto je môj príbeh

Zadať adresu do vyhľadávača je ľahké. Pár kliknutí a úderov do klávesnice a na druhý deň máte doma knihy. Nie vždy to bolo také jednoduché. Skúsim Vám teda rozpovedať ako to celé začalo. 

Takže po poriadku. Narodil som sa v Concorde (nie, isteže nie v tom lietadle), v štáte Massachusetts. To už ale bolo veľmi dávno. Študoval som na Harvarde no o univerzitách  nemám vysokú mienku. Môj otec vyrábal ceruzky a chvíľu som sa tým zaoberal taktiež, kým som nezačal vyrábať lepšie.

Odmietal som všetky vychodené chodníčky a hájil som svoju samotársku slobodu i za cenu sklamania prirodzených očakávaní rodiny a priateľov. Vzdal som sa svojich vyšších ambícií, rovnako tak túžby po poznaní a čine kvôli nejakej úzko zadefinovanej profesnej príslušnosti. Usiloval som sa o omnoho komplexnejšie, celistvejšie povolanie, ktorým bolo umenie (vedieť ako) správne žiť.

Neoplýval som nadaním pre hromadenie materiálneho bohatstva, no dokázal som byť chudobným bez akéhokoľvek náznaku zanedbanosti či núdze, a nikdy tým netrpela moja elegancia. 

V roku 1845 som si vybudoval malý zrub na brehu jazera, kde som prežil celé dva roky životom naplneným prácou a štúdiom. Keď som vyčerpal všetko, čo mi táto samota mohla ponúknuť, šiel som ďalej.

Pri jednej príležitosti som zavítal do univerzitnej knižnice, aby som si vyhľadal nejaké knihy. Knihovník mi ich však odmietol požičať, kvôli zásadám výpožičného poriadku.

Vtedy sa vo mne niečo zlomilo. Nemohol som to nechať len tak. Preto som sa rozhodol, že knihy si nebudem požičiavať. Budem ich kupovať. No a aby som mohol kupovať ďalšie, tak tie, čo si prečítam, časom predám. Stále tvrdím, že najprv treba prečítať tie najlepšie knihy. Nie je ich veľa a môže sa stať, že Váš život uplynie skôr ako ich prečítate. 

Takto som sa rozhodol založiť si antikvariát, ktorý je práve o tom. Nesnaží sa investovať čas a peniaze do povrchných vecí. Namiesto toho však prináša úprimnú radosť z kníh a nadšenie z toho, že si budú môcť nájsť cestu k ďalším čitateľom.

Tak budem môcť byť aj naďalej s Vami - čitateľmi s vášňou a vkusom.

Váš zememerač, filozof, básnik, spisovateľ, prírodopisec, abolicionista a od teraz aj dobre utajený

antikvár